Míchání vlastních liquidů

Míchání vlastních liquidů

Míchání liquidů se stává poslední dobou čím dál více oblíbené. Výrobci na tento trend reagují celkem pružně a přibývá jich jak hub po dešti. Průkopníci v této oblasti je Inawera a flavourArt. Na českém trhu neustále převládají v oblíbenosti. Jejich úspěch byl inspirací dalších výrobců a proto nám uživatelům neustále připravují nové možnosti v této oblasti vapingu.

Namíchat si vlastní liquid není nic složitého. Je to takové kulinářství, kde můžete upustit uzdu své fantazii. Základními ingrediencemi je báze (základ) s patřičným obsahem nikotinu a příchutě. Příchutě jsou ve své podstatě koncentrovaná potravinářská dochucovadla na bázi propylenglykolu, glycerolu nebo lihu. V začátcích někteří vapeři používali příchutě běžně dostupná v obchodech. Nesměli být na bázi oleje, neboť by to znehodnocovalo váš atomizer. Další ingredience, které se pro míchání používají je alkohol, líh a voda. Přísad je mnoho, která by se dala používat, ale to by jsme mohli mnoha lidem zamotat hlavu. Uvedeme zde jednoduchý návod na míchání.

Potřebné ingredience pro úspěšné namíchání:

  • Báze
  • příchutě pro namíchání liquidu s kapátkem. Pokud nemají kapátko, doporučuji pipetu.
  • prázdná lahvička s víčkem (je třeba znát její objem)
  • ochranné rukavice (např. běžné rukavice pro úklid)

Co je třeba vědět.

Ještě než se pustíte do míchání je třeba si ujasnit poměry. Každý výrobce uvádí doporučené dávkování příchutě. Ve většině případů to uvádí v procentech. Rozsah procent se pohybuje mezi 1 až 8 %. Pro naše míchání si tyto rozsahy převedeme do kapek. Je to praktické a snadno se to pamatuje. Dle zkušeností víme, že do jednoho mililitru se vejde 25 až 30 kapek. Tím můžeme určit objem naší lahvičky v kapkách. Vezmeme si tedy průměrnou hodnotu jednoho mililitru a víme, že 10ml obsahuje 270 kapek. 1% je tedy 2,7 kapky. Teď známe 1% na 10ml. Pokud Vaše příchuť je určena k použití v koncentraci 5%, tak víte, že na 10ml použijete 2,7 x 5 kapek. To je 13,5 kapky. Půl kapky bude asi problém kápnout. S tím si ale hlavu lámat nemusíte. Přesný poměr dodržovat nemusíte. Buď dáte 13 nebo 14 kapek.

Když dodržíte poměr uváděný od výrobce, dostanete liquid s chutí, kterou Vám chtěl nabídnout. Mužeme Vás však ujistit, že poměr míchání není zcela závazný. Jedno prosím dodržujte ve jménu bezpečnosti. Nepřekračujte koncentraci 10% !! Berte na vědomí, že to jsou koncentráty a mohou obsahovat látky v nebezpečném množství pro lidský organismus. I v běžných potravinách a ovoci se nachází mnoho látek, které jsou ve vysokých koncentracích nebezpečné a v nízkých koncentracích mohou být naopak zdraví prospěšné. Berte v úvahu také to, že vyšší koncentrace již nebudou znamenat výraznou změnu chuti. Spíše naopak může změnu chuti znamenat u nižší koncentrace. Doporučuji proto začít s nižší koncentrací a v případě nespokojenosti koncentraci zvýšit. Tuto informaci berte v potaz především u příchutí značky AtmosLab, neboť vykazují lepší výsledky v nižších koncentracích, než uvádí výrobce. Míchání je kreativní záležitost a je omezena jen Vaší fantazií. Můžete kombinovat různé příchutě a vytvářet scela ojedinělé liquidy s originální chutí. Zase budeme brát zřetel na koncentrace. Pro příklad: Na 10ml budeme kapat 14 kapek. Zvolíme třeba Virginia a dáme 10 kapek. K tomu přikápneme 4 kapky vanilky. Tím nepřekročíme koncentraci a vytvoříme zajímavou chuť virginia s nádechem vanilky.

Jaké báze a příchutě použít?

Především berte v úvahu ověřené a originální výrobky od známých výrobců.

Báze jako takové lze také míchat. Pokud nenajdete potřebnou koncentraci nikotinu, tak nezoufejte. Lze to vyřešit jednoduchým způsobem. Zvykli jste si třeba na 9mg/ml. V tom případě stačí jednoduše smíchat bázi 6mg/ml s bází 12mg/ml v poměru jedna k jedné. Jde to také s bázemi 18mg/ml a 0mg/ml. Kombinací je mnoho a lze tím dosáhnout přesně toho, co potřebujete.

Platí to také v míchání bází s propylenglykolem a glycerolem. Můžete si vytvořit svůj vlastní poměr pro dýmivost a chuť. Dýmivost Vám dodá glycerol (VG - vegetable glycerol), nosičem chutě a hitu je propylenglykol (PG). Výrobci již mají v nabídce namixované báze (VG/PG, VPG). Vy si můžete tento poměr upravit dle libosti.

Shrneme si tedy potřebné informace do tabulky:

Tabulka pro určení množsví kapek (1ml = 27 kapek)

koncentrace

1% 2% 3% 4% 5% 6% 7% 8%
na 1ml 0,27 0,54 0,81 1,08 1,35 1,62 1,89 2,16
na 5ml 1,35 2,7 4,05 5,4 6,75 8,1 9,45 10,8
na 10ml 2,7 5,4 8,1 10,8 13,5 16,2 18,9 21,6
na 25ml 6,75 13,5 20,25 27 33,75 40,5 47,25 54
na 100ml 27 54 81 108 135 162 189 216

 objem na 100ml     1ml          2ml         3ml          4ml          5ml          6ml          7ml         8ml

Nyní známe všechny potřebné informace k úspěšnému míchání vlastních liquidů.

! Pozor !
Různé velikosti kapátek mají také rozdíl v objemu kapek na 1ml

kapatka 1

 

Můžeme se tedy pustit do míchání.

  1. Do připravené lahvičky nalijeme bázi asi do půlky.
  2. Nakapeme příchutě dle koncentrací, které potřebujeme.
  3. Zavřeme lahvičku a důkladně protřepeme.
  4. Nyní dolijeme zbytek báze do požadovaného množství.
  5. Znovu protřepeme pro důkladné promíchání.
  6. Necháme odležet (uzrát).

Zrání liquidu.

Proces zrání je důležitá část míchání liquidů. Díky tomu dostává liquid svou skutečnou chuť, kterou si pro Vás výrobce připravil. Neznamená to však, že to nelze použít okamžitě. Jen je třeba brát v potaz při hodnocení chutě proces zrání. Zkušenosti mnoha vaperů naznačují, že po dobu zrání je dobré skladovat liquidy na temném místě při pokojové teplotě. Doba zrání se pohybuje mezi 7 až 30ti dny. Proces zrání lze urychlit uvedením liquidu do varu. Toto však nedoporučuji, neboť ztrácíte koncentraci nikotinu a především může hrozit vznícení liquidu.